Mar 23-Dec 31 · Resumes Today at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Jun 24-27, 11:30 PM UTC
Malecek Team Camp
Jun 27-29, 2:30 PM UTC
U17 Pan-American Championships
Jun 27-29, 3:00 PM UTC
Western States Championships
Jun 28-29, TBD
UWW Beach World Series - France
Jun 28-30, 2:00 PM UTC
Kids Freestyle & GrecoRoman National Ch
Jun 28-29, 4:00 PM UTC
Rocky Mountain National
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Sean Thornton
Results
Videos
High School Results
High School
High School
International
Youth
Other
Season
2023-2024
2022-2023
Team Name
IL
Washington
2023-2024
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
03/10
L
DEC 4-2
M. Medina
St. Charles East
IWCOA FroshSoph & Girls 2024 State
Consi Quarters
285
03/09
W
DEC 4-0
J. Marshall
Evanston
IWCOA FroshSoph & Girls 2024 State
Round of 16 (Mat 1-6)
285
03/03
W
F 2-0 0:22
M. Young
Washington
IWCOA 2024 C Sect Heyworth
4th Wrestleback (16 Man)
285
03/03
W
F 2-0 0:16
J. Rogers
Mount Zion
IWCOA 2024 C Sect Heyworth
Round 1 (16 Man)
285
02/23
W
Replay
F 3-0 1:57
L. Gibert
Chicago (Brother Rice)
IHSA Dual Team State Finals
Semis & 1st Wrestleback (8 Team)
285
02/23
W
Replay
DEC 6-4
M. Ranquist
Lombard (Montini)
IHSA Dual Team State Finals
Finals (8 Team)
285
02/23
W
Replay
F 2-0 1:39
C. Apodaca
Wauconda
IHSA Dual Team State Finals
Quarterfinals (8 Team)
285
02/21
W
F 0-0 3:00
U. Unknown
Geneseo
IHSA 2A Team Sectional @ Rochelle
Semifinals (4 Team)
285
02/10
L
F 0-0 4:51
R. Vest
Harvard
IHSA 2A Sectional @ Sycamore (H.S.)
4th Wrestleback (16 Man)
285
02/10
W
DEC 4-3
T. Dykes
Metamora
IHSA 2A Sectional @ Sycamore (H.S.)
Semis & 3rd WB (16 Man)
285
02/10
W
M FOR 0-0
E. Flannery
Woodstock (H.S.)
IHSA 2A Sectional @ Sycamore (H.S.)
2nd Wrestleback (16 Man)
285
02/10
L
DEC 5-1
L. Smith
Rockford (East)
IHSA 2A Sectional @ Sycamore (H.S.)
Quarters & 1st WB (16 Man)
285
02/10
W
F 4-0 2:54
L. Randolph
Galesburg (H.S.)
IHSA 2A Sectional @ Sycamore (H.S.)
Round 1 (16 Man)
285
02/03
L
DEC 4-0
J. Toro
East Peoria
IHSA 2A Regional @ Metamora
Placement Matches
285
02/03
W
F 0-0 2:02
T. Dykes
Metamora
IHSA 2A Regional @ Metamora
Semis and WB3
285
01/14
W
F 0-0 2:29
B. Glascock
Perry
Clint Arlis Invitational
5th Place Matches (16 Man)
285
01/13
L
F 1-1 7:25
I. Amoh
Bolingbrook
Clint Arlis Invitational
4th Wrestleback (16 Man)
285
01/13
W
F 0-0 4:52
P. Rodriguez
Downers Grove (North)
Clint Arlis Invitational
3rd WB (16 Man)
285
01/13
W
DEC 2-1
R. Sauer
Algonquin (Jacobs)
Clint Arlis Invitational
2nd WB (16 Man)
285
01/13
L
DEC 3-2
M. Nycz
Aurora (Marmion Academy)
Clint Arlis Invitational
Quarters (16 Man)
285
01/13
W
F 0-4 4:40
O. SARMIENTO
West Chicago (H.S.)
Clint Arlis Invitational
Round 1 (16 Man)
285
01/05
W
F 0-0 3:23
E. Easton
Coal City
Ottawa JV Tournament
1st Place Match
285
01/05
W
F 0-0 3:39
M. Young
Washington
Ottawa JV Tournament
Semifinals
285
01/05
W
DEC 9-3
M. Schofield
Oswego (H.S.)
Ottawa JV Tournament
Quarterfinals
285
01/05
W
Replay
F 2-0 1:45
A. Gaboury
Xavier
The Clash XXI Wrestling Duals
Round 2 (4 Team)
285
01/05
W
Replay
F 2-0 1:29
M. Hansen
Jackson County Central
The Clash XXI Wrestling Duals
Finals (8 Team)
285
01/05
L
Replay
DEC 5-0
P. Orvik
Bemidji
The Clash XXI Wrestling Duals
Quarterfinals (8 Team)
285
01/05
W
Replay
F 2-0 0:29
C. Rowan
Hastings
The Clash XXI Wrestling Duals
Round 1 (4 Team)
285
01/05
W
Replay
F 2-0 0:51
K. Eckman
Marion Central Catholic
The Clash XXI Wrestling Duals
Round 3 (4 Team)
285
01/05
W
Replay
F 2-0 3:15
J. Conway
Park Hill
The Clash XXI Wrestling Duals
Semis & 1st Wrestleback (8 Team)
285
01/05
W
F 1:45
A. Gaboury
Xavier
The Clash National Duals
---
285 lbs
01/03
W
DEC 7-0
C. Moss
Chatham (Glenwood)
Chatham (Glenwood) @ Washington
Round 1
285
01/02
W
F 0-0 5:30
K. Bramer
Kankakee (McNamara)
Tri @ CCHS with Bishop Mac/Washington
Round 1
285
12/30
W
F 9-2 4:30
K. Bramer
Kankakee (McNamara)
Tri @ CCHS with Bishop Mac/Washington
Round 1
285
12/30
W
F 6-0 3:25
P. Vigna
Coal City
Tri @ CCHS with Bishop Mac/Washington
Round 1
285
12/30
W
F 9-2 2:46
B. Larson
Pekin
Washington @ Pekin
Round 1
285
12/30
W
F 2-0 1:18
A. Meza
Metamora
Canton/Metamora/Washington
Round 1
285
12/29
L
DEC 4-3
R. Murphy
Minooka
The FLAVIN
Quarterfinals (8 Team)
285
12/29
W
F 2-0 2:22
D. Mahoney
Chicago (Marist)
The FLAVIN
Finals (8 Team)
285
12/29
W
DEC 6-0
W. Chrobak
Lockport (Twp)
The FLAVIN
Semis & 1st Wrestleback (8 Team)
285
12/29
W
DEC 5-0
J. Ali
Orland Park (Sandburg)
The FLAVIN
Round 2 (4 Team)
285
12/28
W
DEC 3-0
R. McPeek
Dakota
Washington Super Duals
Round 1
285
12/28
W
F 5-0 0:51
J. Goggin
Elmhurst (IC Catholic)
Washington Super Duals
Round 1
285
12/28
W
F 0-0 2:59
G. Turchinsky
Libertyville
Moore-Prettyman Invitational
Cons. Round 4
285
12/28
L
DEC 1-0
S. Costello
LaGrange (Lyons)
Moore-Prettyman Invitational
Quarterfinals
285
12/28
W
F 9-0 5:42
I. Hernandez
Fox Lake (Grant)
Moore-Prettyman Invitational
Champ. Round 1
285
12/28
W
MD 12-2
Z. Psenicka
Wheaton (North)
Moore-Prettyman Invitational
Champ. Round 2
285
12/28
L
F 2-0 0:38
A. Timmons
Lincolnshire (Stevenson)
Moore-Prettyman Invitational
5th Place Match
285
12/23
W
F 2-0 0:52
K. Hartman
Mt. Vernon (H.S.)
Washington Holiday Invitational
Placement Matches (8 Man)
285
12/23
L
DEC 4-1
B. Franzen
Geneseo
Washington Holiday Invitational
Round 3 (8 Man)
285
12/23
L
FOR 0-0
A. Poholik
Chicago (Mt. Carmel)
Washington Holiday Invitational
Round 2 (8 Man)
285
12/23
W
F 2-0 0:52
A. Carranza
Rock Island (H.S.)
Washington Holiday Invitational
Round 1 (8 Man)
285
12/03
W
F 0-0 1:09
J. Dene
Tolono (Unity)
Washington Super Duals
Round 1
285
11/25
W
F 0-0 2:53
L. Hobson
Aurora (Waubonsie Valley)
Moore-Prettyman Invitational
Cons. Quarters
285
11/24
W
F 3-0 4:20
J. Doe
---
Moore-Prettyman Invitational
Round 1
285
11/24
W
MD 12-2
J. Doe
---
Moore-Prettyman Invitational
Round 1
285
2022-2023
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
05/23
L
NC 0-0
J. Davis
TN
2023 USAW Central Regional Champ - GR
Round 8 SF
285
05/21
L
Replay
F 7-4 2:58
E. Guerrero
OH
2023 USAW Central Regional Champ - GR
Round 6 QF
285
05/21
L
Replay
F 5-0 1:03
T. Craft
MI
2023 USAW Central Regional Champ - GR
Round 4
285
03/12
L
Replay
F 5-0 3:58
J. Deltoro
East Peoria
IWCOA FroshSoph 2023 State
Consi Quarters
285
03/12
W
FOR 0-0
S. Cook
Niles Notre Dame
IWCOA FroshSoph 2023 State
3/1 WB vs. Quarters)
285
03/12
W
Replay
F 2-0 0:58
J. Hosler
Rock Falls
IWCOA FroshSoph 2023 State
2nd WB
285
03/11
W
Replay
DEC 1-0 TB1
J. Marshall
Evanston
IWCOA FroshSoph 2023 State
Consi Round 1 -32 man (mats 7-12)
285
03/11
L
Replay
F 0-0 3:41
C. Jackson
Barrington
IWCOA FroshSoph 2023 State
Round of 32
285
03/05
L
FOR 0-0
T. Dyekes
Metamora Township
IWCOA 2023 C Sect Heyworth
1st & 3rd (16 Man)
285
03/05
W
F 0-0 2:18
T. Sigler
Leroy
IWCOA 2023 C Sect Heyworth
4th Wrestleback (16 Man)
285
03/05
L
DEC 2-1
J. Deltoro
East Peoria
IWCOA 2023 C Sect Heyworth
Semis & 3rd WB (16 Man)
285
03/05
W
F 2-0 3:43
T. Dyekes
Metamora Township
IWCOA 2023 C Sect Heyworth
Quarters & 1st WB (16 Man)
285
03/05
W
F 2-5 1:50
I. Wright
Pontiac
IWCOA 2023 C Sect Heyworth
Round 1 (16 Man)
285
02/24
L
Replay
F 2-0 1:17
C. Harms
Mahomet (M.-Seymour)
IHSA Dual Team State Finals
Quarterfinals (8 Team)
285
02/24
W
Replay
F 7-0 2:37
G. Gonzalez
Wauconda
IHSA Dual Team State Finals
Semis & 1st Wrestleback (8 Team)
285
01/24
L
F 5-0 4:52
E. Gustafson
Rock Island (H.S.)
Pekin/Normal West/Rock Island
Round 1
285
01/23
W
F 0-0 0:48
B. Jungels
Normal (Community West)
Pekin/Normal West/Rock Island
Round 1
285
01/21
W
DEC 4-1
T. Dykes
Metamora
Mid-Illini Conference Tournament
Placement Matches (8 Man)
285
01/21
W
F 2-1 3:23
T. Dixon
Limestone
Mid-Illini Conference Tournament
2nd Wrestleback (8 Man)
285
01/21
L
F 2-0 1:33
J. Toro
East Peoria
Mid-Illini Conference Tournament
Semis & 1st WB (8 Man)
285
01/21
W
F 2-1 3:36
A. Hasselman
Dunlap
Mid-Illini Conference Tournament
Quarterfinals (8 Man)
285
01/19
W
F 2-0 0:45
A. Spoede
Pekin
Pekin/Normal West/Rock Island
Round 1
285
01/14
L
DEC 1-0
A. CORREA
West Chicago
Clint Arlis Invitational
2nd Wrestleback (16 Man)
285
01/14
L
DEC 5-0
M. McDonough
Andrew
Clint Arlis Invitational
Round 1 (16 Man)
285
01/14
L
F 2-0 0:41
M. Helm
Chatham (Glenwood)
Washington HS, Christian Brothers STL MO. @ Chatham (Glenwood)
Round 1
285
01/14
L
F 1-0 4:58
J. Distaso
Christian Brothers College
Washington HS, Christian Brothers STL MO. @ Chatham (Glenwood)
Round 1
285
01/06
W
Replay
DEC 2-1
D. Wright
Prairie Du Chien
The Clash XX Wrestling Duals
Round 1 (4 Team)
285
01/06
L
Replay
MD 8-0
P. Lopez
Vacaville
The Clash XX Wrestling Duals
Round 3 (4 Team)
285
01/06
L
Replay
F 2-0 1:09
B. Clemons
Hastings
The Clash XX Wrestling Duals
Semis & 1st Wrestleback (8 Team)
285
01/06
L
Replay
F 2-0 2:46
O. Morales
Glenbard North
The Clash XX Wrestling Duals
Round 2 (4 Team)
285
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024