Mar 23-Dec 31 · Resumes Tomorrow at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Tomorrow · 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Tomorrow · 12:00 PM UTC
Knockout Summer Slam 2024
Jun 8-9, 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Jun 8-9, 2:00 PM UTC
Freeco USA Elementary National Duals
Jun 8, 2:30 PM UTC
The 41st Alabama State Games - HS Boys D
Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Jun 24-27, 11:30 PM UTC
Malecek Team Camp
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Kieran Hendel
Results
High School Results
High School
High School
Other
Season
2018-2019
2017-2018
2016-2017
2015-2016
Team Name
Mankato East
Mankato area wrestling club
2018-2019
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
03/21
W
DEC 7-2
J. Hernandez
---
New Ulm Area @ Mankato East
Round 1
220
02/02
W
DEC 8-4
T. Decker
Maple River
Mankato East Cougar Invitational
5th Place
195
02/02
L
TF 17-1 5:40
T. Stoldt
Watertown Mayer- Mayer Luth.
Mankato East Cougar Invitational
WB Semi`s
195
02/02
W
DEC 8-5
J. Derry
Austin
Mankato East Cougar Invitational
WB Rd 1 (8)
195
02/02
L
F 1-0 4:54
G. Myren
Fairmont-Martin County West
Mankato East Cougar Invitational
Round 1: Quarters (8), Rd 1 (4), Rd 1 (3)
195
02/01
W
F 6-2 3:30
J. Derry
Austin
Mankato East @ Austin
Round 1
195
01/19
L
F 2-1 3:54
L. Thorn
Winona-Winona Cotter
Winona-Winona Cotter @ Mankato East
Round 1
195
01/15
L
F 0-0 3:01
E. Erickson
Faribault
Faribault @ Mankato East
Round 1
220
01/09
L
DEC 10-4
J. Brey
Saint James Area
Mankato East @ Saint James Area
Round 1
195
01/08
L
DEC 11-5
J. Neuberger
Worthington
Worthington @ Mankato East
Round 1
195
01/03
W
DEC 6-1
R. Butcher
Glencoe - Lester Prairie
Glencoe - Lester Prairie @ Mankato East
Round 1
195
01/02
L
DEC 3-1
M. Hansen
---
Waseca @ Mankato East
Round 1
195
12/15
L
F 3-3 6:28
W. Stone
Lakeville South
Northfield Larry Severson Invite
Semis & 3rd WB (16 Man)
195
12/15
W
DEC 4-2 SV
H. Rehder
Rosemount
Northfield Larry Severson Invite
2nd Wrestleback (16 Man)
195
12/15
L
F 2-0 2:56
J. Heyda
---
Northfield Larry Severson Invite
Quarters & 1st WB (16 Man)
195
12/15
W
DEF 4-2 4:39
T. Kammerer
Mahtomedi
Northfield Larry Severson Invite
Round 1 (16 Man)
195
12/07
L
F 7-1 1:39
Z. Glazier
Albert Lea Area
Albert Lea Area @ Mankato East
Round 1
195
12/04
W
F 0-0 3:03
T. Decker
Maple River
Maple River @ Mankato East
Round 1
220
2017-2018
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/20
W
F 0-0
F. Tuttle
North
Mankato East @ North
Round 1
182
02/15
L
MD 15-4
C. Kurth
Hutchinson
MSHSL Team 2AA Section
Champ - Round 1 (16 Team)
182
02/15
L
MD 10-2
D. Aslaskon
Scott West
MSHSL Team 2AA Section
Quarterfinals (16 Team)
182
02/03
W
DEC 8-7
Q. Simpson
Maple River
Mankato East Cougar Invitational
5th Place
182
02/03
L
DEC 3-0
A. Pearce
Watertown Mayer- Mayer Luth.
Mankato East Cougar Invitational
WB Semi`s
182
02/03
L
TF 16-0 5:10
M. Byrne
Worthington
Mankato East Cougar Invitational
Round 1: Quarters (8), Rd 1 (4), Rd 1 (3)
182
01/28
L
F 0-0 4:20
D. Tonjum
Northfield
Northfield @ Mankato East
Round 1
182
01/26
W
F 7-3 1:41
J. Neubauer
St. Peter
St. Peter @ Mankato East
Round 1
195
01/26
L
F 12-5 3:07
C. King
---
Mankato East @ Owatonna
Round 1
182
01/19
L
F 3-0 4:10
L. Thorn
Winona-Winona Cotter
Mankato East @ Winona-Winona Cotter
Round 1
195
01/17
W
F 7-0 3:01
L. Carter
Rochester Century
Rochester Century @ Mankato East
Round 1
182
01/10
L
DEC 8-4
Q. Hill
Rochester Mayo
Mankato East @ Rochester Mayo
Round 1
182
01/05
L
MD 8-0
J. Taylor
---
Mankato East vs. WEM-JWP
Round 1
182
12/22
W
DEC 3-1
P. Chim
Mounds View
Roseville w/ NSP and Mankato East
Champ. Round 1
195
12/21
L
DEC 2-0
M. Moreno
Roseville Area
Mankato East @ Roseville Area
Round 1
195
12/16
L
DEC 2-1
K. Mullen
Park
Northfield Raider Invite
2nd Wrestleback (16 Man)
182
12/16
L
TF 17-0 5:46
J. Taylor
WEM-JWP
Northfield Raider Invite
Round 1 (16 Man)
182
2016-2017
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/25
L
MD 16-4
D. Carter
Scott West
MSHSL Section 2AA
2nd Wrestleback (16 Man)
170
02/25
L
DEC 9-2
S. Wheelock
Wem-jwp
MSHSL Section 2AA
Round 1 (16 Man)
170
02/16
L
F 13-0 3:34
N. Nolan
---
MSHSL Section 2AA Team
Champ - Round 1 (16 Team)
182
02/07
W
F 4-1 3:02
D. Morales
Winona-Winona Cotter
Mankato East @ Winona-Winona Cotter
Round 1
182
02/04
L
TF 19-4 3:58
K. Igou
Austin
Mankato East Cougar Invitational
5th Place
170
02/04
L
MD 15-2
D. Schmidt
Maple River
Mankato East Cougar Invitational
WB Semi`s
170
02/04
W
FOR 0-0
P. Anderson
Fairmont-Martin County West
Mankato East Cougar Invitational
WB Rd 1 (8)
170
02/04
L
TF 16-0 4:00
T. Colling
LeSueur-Henderson
Mankato East Cougar Invitational
Round 1: Quarters (8), Rd 1 (4), Rd 1 (3)
170
02/03
L
DEC 4-2
J. Holman
Northfield
Mankato East @ Northfield
Round 1
182
02/01
L
F 0-0 1:39
E. Hunt
---
Mankato East @ St. Peter
Round 1
170
01/21
L
F 4-1 3:19
J. Heyda
Faribault
Faribault @ Mankato East
Round 1
170
01/13
W
DEC 14-7
B. Badger
---
Rochester Mayo @ Mankato East
Round 1
170
12/08
L
F 6-0 3:58
J. Hample
Austin
Austin @ Mankato East
Round 1
170
12/07
L
F 0-0 2:58
D. Schmidt
Maple River
Mankato East @ Maple River
Round 1
170
12/06
L
F 4-1 0:26
M. Moreno
Westfield Razorbacks
Westfield Razorbacks @ Mankato East
Round 1
170
12/06
L
DEC 7-0
A. Drummer
Saint Clair-Mankato Loyola
Mankato East vs. Saint Clair-Mankato Loyola
Round 1
170
2015-2016
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
03/05
L
DEC 9-2
J. Brey
St. James Cyclones Wrestling C
MN Cadet Junior & Women State Folkstyle
Rd 4
160
03/05
W
F 2-2 0:51
C. Massmann
---
MN Cadet Junior & Women State Folkstyle
Rd 3
160
03/05
L
DEC 3-2
S. Miller
TCU Titans WC
MN Cadet Junior & Women State Folkstyle
Rd 1
160
02/06
W
F 10-0 2:00
J. Wiese
Scott West
Wrestling Country JV Tournament
finals
152
02/06
L
DEC 7-0
S. Miller
Tri City United
Wrestling Country JV Tournament
Semis & 1st Wrestleback (8 Man)
152
02/06
L
F 13-0 4:00
H. Struffert
Scott West
Wrestling Country JV Tournament
Quarterfinals (8 Man)
152
01/18
L
F 0-0 3:35
S. Dunker
---
MNGWL Region 1 Qualifier
Wrestlebacks
152
01/18
L
MD 13-0
B. Bischof
Lakeville South
MNGWL Region 1 Qualifier
All Quarters and 1st WB 16
152
12/23
L
DEC 6-1
B. Borland
Austin
Mankato East @ Austin
Round 1
152
12/11
L
F 2-0 1:21
E.
Albert Lea Area
Albert Lea Area @ Mankato East
Round 1
152
12/11
L
F 5-0 2:45
J. Brinda
Albert Lea Area
Albert Lea Area @ Mankato East
Round 1
160
12/01
L
F 0-0 1:26
J. Moore
Maple River
Mankato East vs. Maple River
Round 1
152
12/01
L
DEC 9-3
O. Goebel
St Clair
Mankato East @ St Clair
Round 1
152
12/01
L
F 19-6 5:48
s. peterson
---
Mankato East @ Blooming Praire
Round 1
152
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024