May 18-19, 12:00 PM UTC
Frank E. Rader Southeast Regional Champs
May 18-19, 1:00 PM UTC
Central Regional Championships
Today · 1:00 PM UTC
New Jersey Freestyle State Championship
May 18-19, 3:00 PM UTC
CA Assoc Duals
Mar 23-Dec 31 · Resumes Tomorrow at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
May 25-27, 12:00 PM UTC
NHSCA National Duals
May 25, 3:00 PM UTC
Heroes Conquest
May 25-26, 4:00 PM UTC
Canadian U23 Champs & World Team
May 31-Jun 2 · Resumes Friday at 11:56 AM UTC
CAUSA FS/GR State
May 31-Jun 2, 2:00 PM UTC
U23 Nationals and U20 World Team Trials
May 31-Jun 2, 11:00 PM UTC
Southern Plains Regional Championships
Jun 1-2, 12:00 PM UTC
Spartan Nationals
Jun 1, 12:00 PM UTC
TESTING TOURNAMENT
Jun 6-9, 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Jun 8-9, 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Derek Kressley
Results
High School Results
High School
High School
Youth
Other
Season
2023-2024
2022-2023
2019-2020
Team Name
Belle Plaine
Gold Medal Wrestling
Gold medal wrestling
2023-2024
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/10
L
MD 15-2
C. Hudepohl
Iowa Valley, Marengo
IHSAA 1A District 10 @ South Hamilton
Placement (12 Man)
175
02/10
W
F 2-0 2:31
H. Erie
Columbus Catholic
IHSAA 1A District 10 @ South Hamilton
Cons. Semis (12 Man)
175
02/10
L
DEC 9-4
R. Williams
Alburnett
IHSAA 1A District 10 @ South Hamilton
Quarters (12 Man)
175
02/07
W
F 0-0 2:46
A. Schwab
Sigourney-Keota
HLV, BP, SIG, MOR
Round 1
165
02/07
W
F 2-1 2:46
A. Schwab
Sigourney-Keota
HLV/BP/MOR/SIG
Round 1
165
02/06
W
F 8-2 3:09
L. Mcdanel
Moravia
HLV, BP, SIG, MOR
Round 1
165
02/03
W
F 2-0 0:31
E. Hernandez
North Fayette Valley
EB/BP/NFV/SF/SW
Round 1
165
02/03
L
TF 17-2 4:21
C. Wilgenbusch
East Buchanan
EB/BP/NFV/SF/SW
Round 1
165
02/02
L
MD 14-1
K. Kuboushek
South Winneshiek
EB/BP/NFV/SF/SW
Round 1
165
01/27
W
F 4-0 3:53
M. Henstorf
HLV, Victor
SICL Boys Tournament 2024 @ HLV
R4 (Final Round of 8 Man)
165
01/27
W
F 4-1 2:39
D. Langman
North Mahaska
SICL Boys Tournament 2024 @ HLV
R3 (Con-Semi`s of 8 Man)
165
01/27
L
F 9-0 5:01
J. McGill
Colfax-Mingo
SICL Boys Tournament 2024 @ HLV
R2- (Semis- 1st round WB of 8 Man)
165
01/27
W
F 2-2 1:54
A. Schwab
Sigourney-Keota
SICL Boys Tournament 2024 @ HLV
R1 (prelims 1st then 1st round matches)
165
01/12
L
DEC 11-6
I. Smith
Iowa Valley, Marengo
Belle Plaine/Iowa Valley/Montezuma/Moravia
Round 1
165
01/11
W
F 2-0 1:16
A. Rebenack
Moravia
Belle Plaine/Iowa Valley/Montezuma/Moravia
Round 1
165
01/11
W
DEC 9-7
E. Haughey
Montezuma
Belle Plaine/Iowa Valley/Montezuma/Moravia
Round 1
165
01/06
L
F 5-0 0:54
D. Blanchard
Nashua-Plainfield
57th Annual Tripoli Invitational
Round 6
165
01/06
L
DEC 7-5 SV
G. Wooldrik
Denver
57th Annual Tripoli Invitational
Round 5
165
01/06
L
MD 14-1
G. Miller
Wapsie Valley
57th Annual Tripoli Invitational
Round 4
165
01/06
W
F 8-16 4:19
D. Blanchard
Nashua-Plainfield
57th Annual Tripoli Invitational
Round 2
165
01/05
W
DEC 8-7
R. Kincaid
Baxter
BP w/Baxter & EV
Round 1
165
12/13
W
F 2-0 1:00
S. Garber
BCLUW-SH
BGM Quad Dual (BGM/NT/BP/BCLUW)
Round 1
165
12/13
W
F 10-0 3:36
S. Keller
BGM, Brooklyn
BGM Quad Dual (BGM/NT/BP/BCLUW)
Round 1
165
12/12
L
F 2-0 1:19
B. Fish
Linn-Mar
VS Vikings JV Tournament
Round 3 (4 Man)
29
12/12
L
DEC 4-3
T. Mull
Marion
VS Vikings JV Tournament
Round 2 (4 Man)
29
12/11
W
F 4-0 2:59
R. Hill
South Tama County
VS Vikings JV Tournament
Round 1 (4 Man)
29
12/09
L
F 1-7
M. Henstorf
HLV, Victor
Springville Invitational
Round 5 (5 Man)
165
12/09
L
F 9-5 5:54
G. Carmer
Lisbon
Springville Invitational
Round 4 (5 Man)
165
12/09
W
F 4-1 0:40
J. Weber
Springville
Springville Invitational
Round 3 (5 Man)
165
12/09
W
F 0-0
J. Martinez
Wilton
Springville Invitational
Round 1 (5 Man)
165
12/05
L
DEC 9-2
D. Schrock
Clear Creek-Amana
CPU JV TOURNAMENT
Round 3 (4 Man)
34
12/05
W
DEC 9-2
K. Jaennette
South Tama County
CPU JV TOURNAMENT
Round 2 (4 Man)
34
12/04
W
F 7-0 2:50
K. Louis
Benton Community
CPU JV TOURNAMENT
Round 1 (4 Man)
34
12/02
L
F 0-0
B. Backes
Cedar Falls
Keith Young Invitation (2023)
3rd WB- Consi-Semi
165
12/02
W
DEC 9-5
A. Petit-Frere
Cedar Rapids Jefferson
Keith Young Invitation (2023)
2nd Wrestleback (16 Man)
165
12/02
L
TF 17-0 2:59
A. Ehlts
Ankeny Centennial
Keith Young Invitation (2023)
Quarters and 1st rd WB`s
165
12/02
W
DEC 10-8
J. Roberts
Ames
Keith Young Invitation (2023)
Round 1 (16 Man)
165
12/01
L
F 2-0 1:03
J. McGill
Colfax-Mingo
L-S Quad
Round 1
165
12/01
L
F 6-1 3:33
A. Wittenburg
North Mahaska
L-S Quad
Round 1
165
12/01
W
F 2-0 1:37
A. Larson
Lynnville-Sully
L-S Quad
Round 1
165
2022-2023
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/26
L
DEC 6-1
G. Underbakke
West Liberty Wrestling Club
Iowa AAU Kids State Championship
Round4
152
02/26
W
MD 10-2
J. Narber
Chariton Wrestling Club
Iowa AAU Kids State Championship
Round3
152
02/26
L
DEC 8-2
B. Peters
Westwood
Iowa AAU Kids State Championship
Round2
152
02/25
W
DEC 8-4 SV
L. Daye
Moen Wrestling Academy
Iowa AAU Kids State Championship
Round1
152
02/05
W
DEC 6-4 SV
A. Dix
Mount Vernon
Iowa AAU ME District 4 @ Cedar Rapids
Placement (16 Man)
152
02/05
W
F 2-0 2:24
J. Gericke
East Buchanan
Iowa AAU ME District 4 @ Cedar Rapids
4th Wrestleback (16 Man)
152
02/05
L
TF 16-1 3:39
B. Mieras
---
Iowa AAU ME District 4 @ Cedar Rapids
Semis & 3rd WB (16 Man)
152
02/05
W
DEC 3-1
M. Solie
Jesup Mat Club
Iowa AAU ME District 4 @ Cedar Rapids
Quarters & 1st WB (16 Man)
152
02/05
W
DEC 7-4
J. Gericke
East Buchanan
Iowa AAU ME District 4 @ Cedar Rapids
Round 1 (16 Man)
152
01/29
W
F 2-0 1:59
M. Solie
Jesup Mat Club
Battle for the Bird
Round 2 (4 Man)
S-5
01/29
W
F 2-0 0:30
C. Kuker
Iowa Falls / Alden
Battle for the Bird
Round 1 (4 Man)
S-5
01/22
W
F 5-0 1:30
K. Staples
---
Mustang Wrestling Tournament
Round 3 (4 Man)
74
01/22
W
F 5-3 3:33
K. Youngbear
---
Mustang Wrestling Tournament
Round 2 (4 Man)
74
01/22
W
F 8-3 1:31
K. Hilleman
---
Mustang Wrestling Tournament
Round 1 (4 Man)
74
01/22
W
F 8-3 1:31
K. Hilleman
---
Mustang Wrestling Tournament
Round 1 (4 Man)
74
01/22
W
F 8-3 1:31
K. Hilleman
---
Mustang Wrestling Tournament
Round 1 (4 Man)
74
01/22
W
F 8-3 1:31
K. Hilleman
---
Mustang Wrestling Tournament
Round 1 (4 Man)
74
01/22
W
F 8-3 1:31
K. Hilleman
---
Mustang Wrestling Tournament
Round 1 (4 Man)
74
2019-2020
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
12/21
L
F 4-0 1:37
J. Read
Tiger Wrestling Club
EV Little Bears Wrestling Tournament
Round 3
6
12/21
W
F 2-0 1:23
K. Maccready
---
EV Little Bears Wrestling Tournament
Round 2
6
12/21
L
F 2-0 0:52
C. Shaffer
Eastern Iowa Wrestling Club
EV Little Bears Wrestling Tournament
Round 1
6
12/15
L
F 3-0 1:25
G. Wade
Louisa-Muscatine
Hammerin Hawk Christmas Classic 2019
Round 5
N-8
12/15
L
F 8-0 1:27
L. Weber
Hard Drive Wrestling Club
Hammerin Hawk Christmas Classic 2019
Round 4
N-8
12/15
W
DEC 5-2
K. Phelps
Hammerin Hawks
Hammerin Hawk Christmas Classic 2019
Round 3
N-8
12/15
L
DEC 5-4
G. Wade
Louisa-Muscatine
Hammerin Hawk Christmas Classic 2019
Round 2
N-8
Related Content
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024
RMN Events
Nov 18, 2020