Mar 23-Dec 31 · Resumes Today at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Jun 24-27, 11:30 PM UTC
Malecek Team Camp
Jun 27-29, 2:30 PM UTC
U17 Pan-American Championships
Jun 27-29, 3:00 PM UTC
Western States Championships
Jun 28-29, TBD
UWW Beach World Series - France
Jun 28-30, 2:00 PM UTC
Kids Freestyle & GrecoRoman National Ch
Jun 28-29, 4:00 PM UTC
Rocky Mountain National
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Chance Downs
Results
High School Results
High School
High School
Youth
Other
Season
2017-2018
2016-2017
Team Name
DC Elite
Maquokata Valley
Maquoketa Valley
Maquoketa Valley-Delhi
2017-2018
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/16
L
TF 18-3 2:58
C. Schrader
---
IHSAA State Championships
2nd Wrestleback (16 Man)
1A-145
02/16
L
F 2-0 0:45
G. Thompson
---
IHSAA State Championships
Quarters (16 Man)
1A-145
02/16
W
DEC 6-4 SV
B. Freeberg
---
IHSAA State Championships
Round 1 (16 Man)
1A-145
02/10
W
MD 14-5
C. Rahnavardi
Don Bosco-Gilbertville
IHSAA 1A Dist. 2
2nd Place Match (4 Man)
145
02/10
W
F 2-0 0:28
C. Hunter
---
IHSAA 1A Dist. 2
1st & 3rd (4 Man)
145
02/10
L
MD 15-6
B. Nunemaker
---
IHSAA 1A Dist. 2
Semifinals (4 Man)
145
02/03
W
F 5-0 0:37
C. Hunter
---
IHSAA 1A Sect. 4
1st and 3rd Place
145
02/03
W
F 7-1 1:30
D. Sanderson
North Linn-Troy Mills
IHSAA 1A Sect. 4
Semis & 1st Wrestleback (8 Man)
145
01/27
W
F 6-1 1:06
X. Reeves
Edgewood-Colesburg
Tri-Rivers Conference
Placement Matches (8 Man)
145
01/27
W
TF 15-0 4:29
M. Riley
Alburnett
Tri-Rivers Conference
2nd Wrestleback (8 Man)
145
01/27
L
DEC 6-5
B. Nunemaker
---
Tri-Rivers Conference
Semis & 1st WB (8 Man)
145
01/13
W
DEC 3-1
E. Demmer
Western Dubuque
Cascade Tournament
Placement Matches
145
01/13
W
DEC 3-1
E. Demmer
Western Dubuque
Cascade Tournament
Placement Matches
145
01/13
L
DEC 8-3
M. Connolly
---
Cascade Tournament
Semis
145
01/13
L
DEC 8-3
M. Connolly
Dubuque Senior
Cascade Tournament
Semis
145
01/13
W
F 2-0 1:24
G. Miller
Union La Porte
Cascade Tournament
Round 2
145
01/13
W
F 2-0 1:24
G. Miller
Union La Porte
Cascade Tournament
Round 2
145
12/16
L
DEC 4-3
J. Recker
---
North Linn Lynx Varsity Invitational
Placement Matches (16 Man)
145
12/16
W
F 2-0 1:20
B. Hahn
Highland
North Linn Lynx Varsity Invitational
Round 3/ semis
145
12/16
W
F 7-0 2:28
R. Holt
---
North Linn Lynx Varsity Invitational
Round 2 5man/Quarters/4man1
145
12/15
W
F 11-3 1:34
C. Hawkins
---
Maq. Valley/ Central Elkader @ Alburnett
Champ. Round 1
145
12/09
W
DEC 7-2
L. Lutgen
Don Bosco
Keith Vry Invitational
Placement Matches (12 Man)
145
12/09
L
MD 13-5
T. Abbas
---
Keith Vry Invitational
Semis & 2nd WB (12 Man)
145
12/09
W
DEC 8-2
C. Stewart
---
Keith Vry Invitational
Quarterfinals (12 Man)
145
12/08
W
F 2-0 0:31
Q. Knipper
Edgewood-Colesburg
North Linn vs Central City, EdCo, Maq Valley
Champ. Round 1
145
12/02
W
F 7-0 0:42
B. Struble
Edgewood-Colesburg
Cascade Dual Tournament
Champ. Round 1
145
12/02
W
MD 12-2
B. Olson
MFL MARMAC
Cascade Dual Tournament
Champ. Round 1
145
12/02
W
TF 15-0 4:15
K. Keith
Washington
Cascade Dual Tournament
Champ. Round 1
145
10/28
L
DEC 3-2
O. Bjerga
Takedown Gym
USAW Preseason Nationals - HS Boys
R8 - Quarters & WB
152
10/28
W
DEC 3-0
M. Infranca
---
USAW Preseason Nationals - HS Boys
R7 - WB (128, 64, & 32)
152
10/28
L
DEC 3-1 SV
R. Worachek
Askren Wrestling Academy
USAW Preseason Nationals - HS Boys
R6 - Champ & WB (128, 64, 32, & 16)
152
10/28
W
F 4-1 2:28
C. Arensdorf
---
USAW Preseason Nationals - HS Boys
R4 - Champ & WB (128, 64, & 32)
152
2016-2017
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/18
W
DEC 6-1
L. Scheuermann
AC/GC
IHSAA State Championships
Placement Matches (16 Man)
1A-145
02/18
L
F 1-2 5:05
K. Boleyn
---
IHSAA State Championships
Semis & 3rd WB (16 Man)
1A-145
02/17
W
F 5-1 5:35
J. Becerra
AHSTW
IHSAA State Championships
2nd Wrestleback (16 Man)
1A-145
02/16
W
DEC 10-3
H. Cobb
Wayne
IHSAA State Championships
1st WB (16 Man)
1A-145
02/16
L
DEC 7-2
A. Eilers
Lawton-Bronson
IHSAA State Championships
Round 1 (16 Man)
1A-145
02/11
L
DEC 2-1
B. Nunemaker
---
IHSAA 1A Dist. 6
1st & 3rd (4 Man)
145
02/11
W
DEC 5-2
R. Doeppke
Mfl MarMac
IHSAA 1A Dist. 6
Semifinals (4 Man)
145
02/11
W
NC 0-0
R. Doeppke
Mfl MarMac
IHSAA 1A Dist. 6
2nd Place Match (4 Man)
145
02/04
L
DEC 6-1
B. Nunemaker
---
IHSAA 1A Sect. 12
1st and 3rd Place
145
02/04
W
DEC 7-3
K. Morris
Alburnett
IHSAA 1A Sect. 12
Semis & 1st Wrestleback (8 Man)
145
02/04
W
NC 0-0
K. Morris
Alburnett
IHSAA 1A Sect. 12
2nd Place Match (8 Man)
145
01/28
W
DEC 8-2
K. Morris
Alburnett
Tri-Rivers Conference
Placement Matches (8 Man)
145
01/28
L
TF 21-2 4:27
B. Nunemaker
---
Tri-Rivers Conference
Semis & 1st WB (8 Man)
145
01/28
W
DEC 4-3
K. Morris
Alburnett
Tri-Rivers Conference
Round 1 (16 Man)
145
01/14
W
F 8-2 3:44
T. Mensen
---
Cascade Tournament
Placement Matches (8 Man)
145
01/14
W
TF 15-0 6:00
A. Schoon
---
Cascade Tournament
2nd Wrestleback (8 Man)
145
01/14
L
DEC 6-3
L. Sears
Cedar Rapids Washington
Cascade Tournament
Semis & 1st WB (8 Man)
145
01/14
W
F 2-0 1:33
T. Mensen
---
Cascade Tournament
Quarterfinals (8 Man)
145
12/10
W
DEC 9-2
D. Hennigar
Clarion Goldfield
AP Keith Vry Invitational
Placement Matches (12 Man)
152
12/10
L
DEC 6-3
J. Schmitz
Don Bosco
AP Keith Vry Invitational
Semis & 2nd WB (12 Man)
152
12/10
W
DEC 6-0
c. matt
Sumner Fredericksburg
AP Keith Vry Invitational
Quarterfinals (12 Man)
152
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024