Mar 23-Dec 31 · Resumes Tomorrow at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Tomorrow · 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Tomorrow · 12:00 PM UTC
Knockout Summer Slam 2024
Jun 8-9, 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Jun 8-9, 2:00 PM UTC
Freeco USA Elementary National Duals
Jun 8, 2:30 PM UTC
The 41st Alabama State Games - HS Boys D
Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Jun 24-27, 11:30 PM UTC
Malecek Team Camp
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Zach Kirkpatrick
Results
High School Results
High School
High School
Other
Season
2017-2018
2016-2017
2015-2016
2014-2015
Team Name
Hermiston
Hermiston 2
Hermiston B
Hermiston2
Oregon
2017-2018
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/16
L
DEC 4-2
W. Miller
Wilsonville
OSAA/U.S. Bank/Les Schwab Tires
Friday First Conso Full Round
5A-160
02/16
L
F 3-2 1:39
N. Nelson
---
OSAA/U.S. Bank/Les Schwab Tires
Friday First Full Round
5A-160
02/11
L
F 1-0 4:09
C. Elrod
Redmond
OSAA 5A Special District 4
Finals
160
02/10
W
DEC 3-0
A. Carter
Redmond
OSAA 5A Special District 4
Semi Finals
160
02/09
W
DEC 3-1
L. Combs
Mountain View
OSAA 5A Special District 4
Quarters
160
02/01
W
F 3-1 4:26
I. Bannister
Pendleton
Hermiston @ Pendleton
Round 1
170
01/28
L
MD 12-4
H. Rushton
Baker
Farm City
Champ Finals
170
01/27
W
F 12-3 2:31
a. dunn
---
Farm City
Champ Round 3 Semis
170
01/27
W
F 16-2 3:55
C. Michaels
Irrigon
Farm City
Champ Round 2 Quarters
170
01/25
W
F 8-3 1:16
N. Quintanilla
Hood River Valley
Hood River Valley @ Hermiston
Round 1
170
01/19
L
F 9-3 3:39
L. Folsom
Roseburg
Reser`s Tournament of Champions-V 2018
Consolation 4
170
01/19
W
DEC 6-4
R. Calderon
Mountain View
Reser`s Tournament of Champions-V 2018
Consolation 3
170
01/19
L
F 2-0 0:11
T. Floyd
West Linn
Reser`s Tournament of Champions-V 2018
Championship 2
170
01/12
L
F 2-4 4:35
L. Lowder
5a Crater
Oregon Classic 2018
Semis & 1st Wrestleback (8 Team)
170
01/12
L
F 2-0 0:23
P. Rodenbeck
5a Wilsonville
Oregon Classic 2018
Round 3 (6 Team)
170
01/12
W
MD 11-2
K. Roach
5a Thurston
Oregon Classic 2018
Round 5 (6 Team)
170
01/12
W
F 2-0 1:20
J. Richardson
5a Silverton
Oregon Classic 2018
Finals (8 Team)
170
01/12
W
DEC 11-8
N. Nelson
---
Oregon Classic 2018
Quarterfinals (8 Team)
170
01/12
W
F 4-1 1:49
Z. Howell
---
Oregon Classic 2018
Round 1 (6 Team)
170
01/08
L
F 2-0 2:24
M. Reppin
Tahoma High School
Tahoma High School vs. Hermiston
Round 1
170
01/08
W
DEC 5-0
C. Doerfler
Kentlake
Hermiston @ Kentlake
Round 1
170
12/23
L
F 2-0 2:37
M. Meier
---
Pasco BOTW Ind.
Round 2 Champ (32 Man)
170
12/23
W
F 6-3 5:10
D. Davenport
Auburn Mt. View
Pasco BOTW Ind.
Round 1 (32 Man)
170
12/22
W
MD 15-6
H. Shafer
La Grand
Best Of The West
Round 1 (4 Team)
170
12/22
L
F 4-2 4:59
K. Brosius
---
Best Of The West
Round 2 (4 Team)
170
12/22
L
DEC 6-1
C. Flores
---
Best Of The West
Quarterfinals (16 Team)
170
12/22
W
F 5-0 2:55
J. Joslin
Royal
Best Of The West
Champ - Round 1 (16 Team)
170
12/16
L
F 5-0 1:05
C. Boswell
Deer Park
Tri-State
3rd 64 Wrestleback & 2nd Wrestleback 32
170
12/15
L
F 7-2 3:27
T. Ashley
---
Tri-State
Round 1 32 and Round 2 1st WB 64
170
12/15
W
DEC 4-2
B. Duong
Meadowdale
Tri-State
Round 1 (64 Man)
170
12/09
W
F 11-2 5:53
T. Cook
---
Hermiston @ Post Falls
Round 1
182
12/02
L
F 2-0 0:27
J. SCOTT
The Dalles/Dufur
Tyrone S. Woods Memorial Tournament
Championship
182
12/02
W
F 5-8 5:10
N. Spencer
McMinnville
Tyrone S. Woods Memorial Tournament
Semis & WB (32 Man)
182
12/02
W
DEC 8-3
P. Va`a
North Medford
Tyrone S. Woods Memorial Tournament
Quarters & WB (32 Man)
182
12/02
W
F 2-0 0:37
M. Reeder
Beaverton
Tyrone S. Woods Memorial Tournament
Round 2 Champ (32 Man)
182
12/02
W
F 11-1 2:45
J. Allen
Mountainside
Tyrone S. Woods Memorial Tournament
Round 1 (32 Man)
182
2016-2017
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/11
L
F 2-0 0:46
S. Farnworth
Bend
OSAA 5A Special District 4
Semis & 3rd WB (16 Man)
152
02/11
W
DEC 11-6
N. Brown
Ridgeview
OSAA 5A Special District 4
2nd Wrestleback (16 Man)
152
02/10
L
F 13-4 1:21
M. Willett
---
OSAA 5A Special District 4
Quarters & 1st WB (16 Man)
152
02/02
L
F 2-0 0:42
M. Holcomb
Pendleton
Pendleton @ Hermiston
Round 1
160
02/01
L
F 0-2 2:31
W. Lidberg
St. Michael-Albertville
Hermiston vs. St. Michael-Albertville
Round 1
160
01/28
W
DEC 8-2
J. Wallace
Heppner/Ione
Farm City
5/6-3/4 Matches (16 Man)
160
01/28
L
F 2-0 1:15
H. Bauge
Bend
Farm City
4th Wrestleback (16 Man)
160
01/28
L
DEC 10-5
P. Davis
Bend
Farm City
Champ Semi
160
01/28
W
F 5-4 5:44
V. Pederson
Milwaukie
Farm City
Quarters & 1st WB (16 Man)
160
01/21
L
F 2-0 0:56
L. Merzenich
Sprague
Reser`s Tournament of Champions-JV 2017
Fifth Place
152
01/21
L
F 2-0 0:52
B. Diaz
Roseburg
Reser`s Tournament of Champions-JV 2017
Consolation Semifinals
152
01/21
W
DEC 6-1
T. Xiong
David Douglas
Reser`s Tournament of Champions-JV 2017
Consolation 5
152
01/20
W
DEC 10-4
O. Hernandez
---
Reser`s Tournament of Champions-JV 2017
Consolation 4
152
01/20
L
F 11-0 2:56
L. Merzenich
Sprague
Reser`s Tournament of Champions-JV 2017
Championship Quarterfinals
152
01/20
W
F 4-1 3:33
C. Corrales-Bazan
Redmond
Reser`s Tournament of Champions-JV 2017
Championship 2
152
01/13
L
F 0-0
J. Dyer
3a La Pine
Oregon Classic
Round 1 (16 Team)
152
01/13
L
F 2-0 1:25
K. Piercey
5a Ridgeview HS
Oregon Classic
Quarterfinals (8 Team)
160
12/30
L
F 6-2 0:50
D. Craig
Kenyon-Wanamingo
The Clash XV
Round 3 (4 Team)
160
12/30
L
F 2-0 1:12
A. Pennington
Glenbard North
The Clash XV
Round 1 (4 Team)
160
12/30
L
F 2-0 0:42
S. Bryce
Foley
The Clash XV
Round 2 (4 Team)
160
12/30
L
F 4-0 2:19
B. Newburn
Plattsmouth
The Clash XV
Semis & 1st Wrestleback (8 Team)
160
12/30
W
F 9-0 4:00
J. Baker
Pewaukee
The Clash XV
Finals (8 Team)
160
12/30
L
F 2-0 2:31
W. Lidberg
St. Michael-Albertville
The Clash XV
Quarterfinals (8 Team)
160
12/22
L
F 2-0 0:31
N. Reed
La Grande
Pasco BOTW Ind.
Round 2 Champ (32 Man)
160
12/22
W
F 10-3 3:28
K. Noesen
Post Falls
Hermiston JV
Champ. Round 1
170
12/21
L
F 4-0 1:07
J. Mangarero
Walla Walla
Best Of The West
Round 1 (4 Team)
170
12/21
L
F 2-0 0:36
J. Rogers
Battle Ground
Best Of The West
Quarterfinals (16 Team)
170
12/21
L
F 2-0 0:42
K. Lauer
Newberg 2
Best Of The West
Round 2 (4 Team)
170
12/21
W
F 5-4 4:00
D. Martinez
Pasco 2
Best Of The West
Champ - Round 1 (16 Team)
170
12/10
W
F 10-3 3:27
K. Noesen
Post Falls
Post Falls @ Hermiston
Round 1
170
12/03
W
F 2-0 3:08
C. Stoller
Camas High School
Tyrone S. Woods Memorial Tournament
NonChampPlacement (32 Man)
170
12/03
L
MD 15-5
E. Frech
Lake Oswego
Tyrone S. Woods Memorial Tournament
Semis & WB (32 Man)
170
12/03
W
DEC 8-1
P. Va`a
North Medford
Tyrone S. Woods Memorial Tournament
Quarters & WB (32 Man)
170
12/03
L
F 6-1 2:36
C. Serrano
Woodburn
Tyrone S. Woods Memorial Tournament
Round 2 Champ (32 Man)
170
12/03
W
FOR 0-0
M. Lukrofka
Grant
Tyrone S. Woods Memorial Tournament
Round 1 (32 Man)
170
2015-2016
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/06
L
F 2-0 0:36
J. Tuthill
---
OC Invite
NonChampPlacement (32 Man)
160
02/06
W
DEC 10-5
H. Gotchall
---
OC Invite
Semis & WB (32 Man)
160
02/06
W
F 2-0 1:22
B. Lamm
Gladstone High School
OC Invite
Quarters & WB (32 Man)
160
02/06
L
F 2-0 0:53
L. Gay
Oregon City High School
OC Invite
Round 2 Champ (32 Man)
160
01/30
W
F 9-0 3:01
A. Saldana
McLoughlin/ Weston-McEwen/Griswold
BEO Invite
Placement Matches (16 Man)
170
01/30
L
F 2-0 0:29
A. Shaw
McLoughlin/ Weston-McEwen/Griswold
BEO Invite
Semis & 3rd WB (16 Man)
170
01/23
L
F 6-1 2:29
C. Hoke
Culver
Reser`s Tournament of Champions-JV
Consolation 4
182
01/22
W
FOR 0-0
J. Krygier
---
Reser`s Tournament of Champions-JV
Consolation 3
182
01/22
L
F 10-9 3:07
N. Hardage
North Medford
Reser`s Tournament of Champions-JV
Championship 2
182
01/13
W
F 0-0
Z. Ferguson
Riverside
Mac-Hi
Champ. Round 1
182
11/14
L
F 0-0 0:23
I. Dinh
Washington
Pacific Junior Open
Quarters & 1st WB (16 Man)
195
11/14
L
F 0-0 0:55
S. Singh
---
Pacific Junior Open
Round 1 (16 Man)
195
2014-2015
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
01/03
L
F 2-0 0:11
M. Beitia
---
2015 Rollie Lane Inv 2nd Chance Pods
Round 3 2nd chance pod
160 C
01/03
L
F 2-0 0:13
M. Martell
Mountain View
2015 Rollie Lane Inv 2nd Chance Pods
Round 2 2nd chance pod
160 C
01/03
L
F 8-1 2:25
A. Heidt
Marsing
2015 Rollie Lane Inv 2nd Chance Pods
Round 1 2nd chance pod
160 C
01/02
L
F 2-0 0:36
R. Swank
Boise
2015 Rollie Lane Inv Pods
Round 3 PODS
160 C
01/02
L
F 4-0 0:35
J. Wick
---
2015 Rollie Lane Inv Pods
Round 2 PODS
160 C
01/02
L
F 2-0 0:23
H. Mauseth
---
2015 Rollie Lane Inv Pods
Round 1 PODS
160 C
12/13
L
F 0-0 1:37
M. Hickey
Washougal
Bruin Interstate
Cons. Round 1
160
12/13
L
F 0-0 1:06
J. Spangler
Fort Vancouver
Bruin Interstate
Champ. Round 1
160
12/03
L
F 6-4 4:40
D. UNK
Columbia-Burbank
HRVHS Novice Tournament
Champ. Round 1
---
12/03
L
DEC 4-0
A. Gear
Pendleton
HRVHS Novice Tournament
Champ. Round 1
---
12/03
L
F 2-0 1:15
M. Bliss
Pendleton
HRVHS Novice Tournament
Champ. Round 1
---
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024